Loty LOT | LOT

LOT

 • kod IATA: LO
 • siedziba: Warszawa
 • alians: Star Alliance
 • liczebność floty: 38
 • rok założenia: 1929

Linie lotnicze LOT w skrócie:

 

Kod IATA: LO

Siedziba: Warszawa

Baza: Lotnisko im. F. Chopina w Warszawie

Rok założenia: 1929

Alians: Star Alliance

 

O Polskich Liniach Lotniczych LOT:

Polskie Linie Lotnicze LOT powstały w 1929 roku z połączenia wszystkich dotychczasowych polskich linii. Pierwsze loty odbywały się z Warszawy do Poznania, Gdańska, Katowic, Bydgoszczy i Lwowa. W 1930 roku LOT został przyjęty do Stowarzyszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego i otrzymał kod LO. Linie zawiesiły działalność na czas II wojny światowej. Rejsy zostały ponownie uruchomione w 1945 roku. Rok po wojnie ruszyły loty do Berlina, Paryża, Sztokholmu i Pragi. W 1949 roku LOT zaczyna latać również do Brukseli. Sześć lat później LOT obsłużył milionowego pasażera od czasu pierwszych połączeń. Rok 1958 to nowe loty z Warszawy do Londynu i Zurychu. Lata 60-te przyniosły otwarcie tras pozaeuropejskich – do Kairu, Bagdadu, Bejrutu, Bengazi, Damaszku, Tunisu. Pierwszy lot zaatlantycki odbył się w 1973 roku do Nowego Jorku. Trzy lata później LOT zainaugurował pierwsze połączenie na Daleki Wschód – do Bangkoku. Pod koniec lat 80-tych PLL LOT, jako pierwsza linia w Europie Środkowo-Wschodniej, nabyła amerykańskie samoloty typu Boeing. Od początku lat 90-tych siatka połączeń lotu nieustannie się rozwija.  W 1996 LOT powołuje Eurolot, do obsługi rejsów krajowych oraz środkowoeuropejskich o mniejszym natężeniu ruchu. W 2003 roku PLL LOT przystąpił do Star Alliance, największego sojuszu lotniczego na świecie, jako 14. linia lotnicza. Główną bazą linii jest warszawski port lotniczy im. Fryderyka Chopina. PLL LOT były wielokrotnie nagradzane przez magazyn Business Travel World tytułem „Najlepszej linii lotniczej w Europie Środkowo-Wschodniej” (1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011) oraz magazyn Global Traveler tytułem „ Najlepszej linii lotniczej w Europie Wschodniej” (2008, 2009, 2010). W roku 2014 PLL LOT zwyciężyły w plebiscycie Globe Runner Awards organizowanym przez serwis internetowy Frequent Business Traveler, otrzymując tytuł „Najlepszej linii lotniczej w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce”.

 

Loty bezpośrednie PLL LOT z Polski:

Amsterdam (Holandia)

Belgrad (Serbia)

Bruksela (Belgia)

Budapeszt (Węgry)

Bukareszt (Rumunia)

Bydgoszcz (Polska)

Chicago (USA)

Dusseldorf (Niemcy)

Erywań (Armenia)

Frankfurt (Niemcy)

Gdańsk (Polska)

Genewa (Szwajcaria)

Hamburg (Niemcy)

Helsinki (Finlandia)

Katowice (Polska)

Kijów (Ukraina)

Kiszyniów (Mołdawia)

Kopenhaga (Dania)

Kraków (Polska)

Larnaka (Cypr)

Lizbona (Portugalia)

Londyn (Anglia)

Lublana (Słowenia)

Lublin (Polska)

Lwów (Ukraina)

Madryt (Hiszpania)

Mediolan (Włochy)

Mińsk (Białoruś)

Monachium (Niemcy)

Moskwa (Rosja)

Nowy Jork (USA)

Odessa (Ukraina)

Paryż (Francja)

Pekin (Chiny)

Poznań (Polska)

Praga (Czechy)

Ryga (Łotwa)

Rzeszów (Polska)

Sofia (Bułgaria)

Stambuł (Turcja)

St Petersburg (Rosja)

Stuttgart (Niemcy)

Szczecin (Polska)

Sztokholmu (Szwecja)

Tallinn (Estonia)

Tbilisi (Gruzja)

Tel Aviv (Izrael)

Toronto (Kanada)

Warszawa (Polska)

Wiedeń (Austria)

Wilno (Litwa)

Wrocław (Polska)

Zagrzeb (Chorwacja)

Zurych (Szwajcaria)

 

Lotniska wylotu z Polski:

Bydgoszcz

Gdańsk

Katowice

Kraków

Lublin

Poznań

Rzeszów

Szczecin

Warszawa

Wrocław

 

Flota PLL LOT:

We flocie Polskich Linii Lotniczych znajdują się samoloty produkcji amerykańskiej (Boeing) i brazylijskiej (Embraer). Pod koniec lat 80-tych PLL LOT, jako pierwsza linia w Europie Środkowo-Wschodniej, nabyła amerykańskie samoloty typu Boeing.

Obecnie w posiadaniu PLL LOT są:

- Boeing 787 Dreamliner – najnowocześniejszy typ Boeinga i zarazem największy samolot we flocie linii lotniczych LOT. Może pomieścić 252 pasażerów w klasie LOT Business Class, LOT Premium Class i LOT Economy Class. Przeznaczony do lotów długodystansowych.

- Boeing 737-400 - może pomieścić od 148 do 162 pasażerów. Przeznaczony do lotów krajowych i średniodystansowych.

- Embraer 195 - może zabrać na pokład 112 pasażerów. Lata na trasach krajowych i średniodystansowych.

- Embraer 175 – pomieści 82 pasażerów. Obsługuje loty krajowe i średniodystansowe. Przestronny.

- Embraer 170 – najmniejszy samolot we flocie PLL LOT. Na pokład może zabrać 70 pasażerów. Przeznaczony do rejsów krajowych oraz średniodystansowych.

 

Bagaż – warunki przewozu bagażu w PLL LOT:

Bagaż rejestrowany:

- LOT Business Class – 3 x 32 kg (rejsy międzykontynentalne), 2 x 32 kg (rejsy międzynarodowe)

- LOT Economy Plus/LOT Premium Class – 2 x 23 kg (rejsy międzykontynentalne i międzynarodowe)

- LOT Economy Class – 1 x 23 kg (rejsy międzykontynentalne, międzynarodowe i krajowe)

 

Bagaż podręczny:

- LOT Business Class – 2 x 9 kg

- LOT Premium Class – 2 bagaże o łącznej wadze 12 kg (1 sztuka może ważyć max. 8 kg)

- LOT Economy Plus – 1 x 8 kg

- LOT Economy Class – 1 x 8 kg

- LOT Economy Simple – 1 x 8 kg

 

Dozwolone wymiary bagażu podręcznego to 23 cm x 40 cm x 55 cm. Bagaż podręczny musi zmieścić się na górnej półce w kabinie pasażerskiej lub pod fotelem znajdującym się przed pasażerem. Bez dodatkowych opłat można zabrać ze sobą do kabiny pasażerskiej damską torebkę, torbę męską lub laptopa (maksymalne rozmiary to 40 cm x 35 cm x 12 cm). Dodatkowo można wnieść na pokład składany wózek dziecięcy, pokarm dla dziecka, wózek inwalidzki lub inny sprzęt medyczny potrzebny pasażerowi.

 

Odprawa w PLL LOT:

- online – odprawa przez internet jest możliwa na 24 godziny przed planowanym lotem, a zostaje zamknięta na dwie godziny przed startem samolotu. Można wydrukować kartę pokładową lub zamówić SMS z linkiem prowadzącym na stronę, gdzie przechowywana jest karta pokładowa. 

- przez telefon – odprawa przez telefon również jest możliwa na 24 godziny przed odlotem, a zamykana na dwie godziny przed nim. Kartę pokładową odbiera się na lotnisku za okazaniem dowodu tożsamości. Można to zrobić najpóźniej pół godziny przed startem samolotu. Telefonicznie nie mogą odprawić się pasażerowie podróżujący do USA i Kanady.

- na lotnisku – odprawa na lotnisku możliwa jest:

 • 2 godziny przed planowanym lotem, a zamykana jest pół godziny przed nim (z polskich lotnisk, poza Warszawą, oraz z portów, z których obsługiwane są rejsy do Europy, Afryki Północnej i na Bliski Wschód),
 • 3 godziny przed planowanym lotem, a zamykana jest godzinę przed nim (dla rejsów długodystansowych, m.in. do/z USA i Kanady)
 • 23 godziny przed planowanym lotem (rejsy z Warszawy, Sztokholmu, Kopenhagi, Dusseldorfu, Hanoweru, Monachium, Frankfurtu, Zurichu, Genewy oraz Wiednia). Oprawa zamykana jest pół godziny przed odlotem w przypadku rejsów krajowych, europejskich oraz bliskowschodnich, a godzinę przed lotem w przypadku połączeń długodystansowych.  

- automatyczna na lotnisku – odprawa automatyczna odbywa się bez udziału pracownika lotniska. Stanowiska do automatycznej odprawy oznakowane są „Quick Check-in”. Do samodzielnego odprawienia się potrzebny jest dowód tożsamości i bilet elektroniczny. Należy wydrukować kartę pokładową i nadać bagaż rejestrowany w specjalnym okienku „baggage drop-off”.  

 

Dodatkowe usługi oferowane przez PLL LOT:

- Moje Ulubione Miejsce - rezerwacja ulubionego miejsca dla pasażerów podróżujących klasą LOT Economy Class jest płatna. Koszt rezerwacji konkretnego miejsca na pokładzie samolotu wynosi od 20 do 60 złotych.

- Mój Dodatkowy Bagaż – aby skorzystać ze zniżki 20% na bagaż przekraczający dozwolone wymiary należy skontaktować się z Call Center na 24 godziny przed planowanym odlotem.

- Moje Menu Premium – ta usługa jest dostępna na trasach długodystansowych dla pasażerów podróżujących klasą LOT Economy Class. Jej koszt to 100 złotych. Zamówić można posiłek dla diabetyków, wegetarian, muzułmański, niezawierający laktozy czy bezglutenowy.

- Mój Dodatkowy Sprzęt – obejmuje sprzęt sportowy i muzyczny, który nie zmieścił się w bagażu rejestrowanym. Maksymalna, dozwolona waga sprzętu to 45 kg.

- LOT Upgrade – usługa pozwalająca na podróżowanie wyższą klasą, ale z niższą opłatą. Pasażer musi złożyć ofertę, czyli wpisać kwotę, jaką chciałby zapłacić za bilet oraz dane swojej karty kredytowej. Środki zostaną ściągnięte z karty, tylko po zaakceptowaniu oferty pasażera.

 

Partnerzy code-share:

Adria Airways

Aeroflot

Air Canada

Air China

All Nippon Airways

Asiana Airlines

Austrian

Belavia

Bulgaria Air

EgyptAir

JAT Airways

Lufthansa

Luxair

Rossiya Airlines

SAS

Singapore Airlines

SWISS

TAP Portugal

TAROM

Tirkish Airlines

United Airlines

US Airways

 

Programy lojalnościowe w PLL LOT:

- Miles & More – program polega na zbieraniu mil z odbytych podróży Polskimi Liniami Lotniczymi LOT i wymienianiu ich na nagrody, takie jak bilety lotnicze, pobyty w hotelach lub zakupy. Rejestracja w programie Miles & More jest darmowa.

- LOT dla Firm – program skierowany do właścicieli firm, w których odbywają się podróże służbowe. Również i tu zbiera się punkty i wymienia je na nagrody.

 

Szukasz tanich lotów linii LOT, a może interesują cię tanie loty międzykontynentalne? Polskie Linie Lotnicze LOT latają aż z 10 polskich miast. Znajdź wyloty z Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Gdańska. Rezerwuj tanie bilety na loty Dreamlinerem do Chicago. LOT lata również Dreamlinerem do Nowego Jorku, Toronto oraz Pekinu. Chcesz zwiedzać Polskę? Sprawdź tanie loty krajowe.

Loty z LOT

 • LOT-Polish Airlines Warszawa Kraków 16.12.2018-17.12.2018 PLN 164,31 od
 • LOT-Polish Airlines Kraków Szczytno-Szymany 02.05.2019-05.05.2019 PLN 199,32 od
 • LOT-Polish Airlines Rzeszów Warszawa 22.12.2018-28.12.2018 PLN 270,52 od
 • LOT-Polish Airlines Poznań-Ławica Kraków 18.01.2019-25.01.2019 PLN 401,35 od
 • LOT-Polish Airlines Wrocław Warszawa 12.01.2019-12.01.2019 PLN 405,36 od
 • LOT-Polish Airlines Kraków Berlin 15.01.2019-22.01.2019 PLN 428,67 od
 • LOT-Polish Airlines Kraków Oslo 19.01.2019-10.02.2019 PLN 517,17 od
 • LOT-Polish Airlines Wrocław Dusseldorf 21.01.2019-25.01.2019 PLN 527,78 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Londyn 16.01.2019-21.01.2019 PLN 537,98 od
 • LOT-Polish Airlines Hamburg Gdańsk 19.08.2019-30.08.2019 PLN 546,76 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Paryż 26.08.2019-31.08.2019 PLN 548,56 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Berlin 27.04.2019-02.05.2019 PLN 551,48 od
 • LOT-Polish Airlines Katowice Wenecja 20.06.2019-28.06.2019 PLN 563,21 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Monachium 15.02.2019-16.02.2019 PLN 563,36 od
 • LOT-Polish Airlines Katowice Amsterdam 18.12.2018-28.12.2018 PLN 565,18 od
 • LOT-Polish Airlines Kraków Paryż 16.05.2019-28.05.2019 PLN 567,75 od
 • LOT-Polish Airlines Katowice Mediolan 12.01.2019-23.01.2019 PLN 570,66 od
 • LOT-Polish Airlines Kraków Wenecja 16.01.2019-30.01.2019 PLN 577,07 od
 • LOT-Polish Airlines Wrocław Madryt 22.01.2019-29.01.2019 PLN 577,27 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Belgrad 22.05.2019-26.05.2019 PLN 592,40 od
 • LOT-Polish Airlines Kraków Mediolan 10.02.2019-13.02.2019 PLN 603,08 od
 • LOT-Polish Airlines Katowice Londyn 13.01.2019-26.01.2019 PLN 607,13 od
 • LOT-Polish Airlines Lublin Lwów 10.04.2019-15.04.2019 PLN 607,79 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Kijów 31.01.2019-03.02.2019 PLN 608,99 od
 • LOT-Polish Airlines Poznań-Ławica Larnaka 09.05.2019-13.05.2019 PLN 609,43 od
 • LOT-Polish Airlines Kraków Madryt 14.02.2019-19.02.2019 PLN 610,08 od
 • LOT-Polish Airlines Wrocław Londyn 13.01.2019-26.01.2019 PLN 618,36 od
 • LOT-Polish Airlines Gdańsk Sztokholm 25.01.2019-05.02.2019 PLN 624,70 od
 • LOT-Polish Airlines Wrocław Oslo 19.01.2019-22.01.2019 PLN 627,36 od
 • LOT-Polish Airlines Poznań-Ławica Oslo 14.02.2019-17.02.2019 PLN 627,51 od
 • LOT-Polish Airlines Katowice Tel Awiw-Jafa 27.02.2019-06.03.2019 PLN 643,15 od
 • LOT-Polish Airlines Katowice Barcelona 11.02.2019-14.02.2019 PLN 649,00 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Mediolan 26.01.2019-30.01.2019 PLN 658,51 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Madryt 11.02.2019-16.02.2019 PLN 690,89 od
 • LOT-Polish Airlines Wrocław Paryż 15.12.2018-16.12.2018 PLN 715,94 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Dusseldorf 24.02.2019-02.03.2019 PLN 749,79 od
 • LOT-Polish Airlines Kraków Frankfurt 27.12.2018-27.12.2018 PLN 948,11 od
 • LOT-Polish Airlines Rzeszów Barcelona 27.12.2018-30.12.2018 PLN 954,53 od
 • LOT-Polish Airlines Rzeszów Kijów 28.12.2018-07.01.2019 PLN 962,73 od
 • LOT-Polish Airlines Monachium Warszawa 05.01.2019-06.01.2019 PLN 997,53 od
 • LOT-Polish Airlines Poznań-Ławica Tel Awiw-Jafa 25.06.2019-02.07.2019 PLN 1078,80 od
 • LOT-Polish Airlines Frankfurt Warszawa 24.12.2018-30.12.2018 PLN 1192,51 od
 • LOT-Polish Airlines Kraków Londyn 02.01.2019-06.01.2019 PLN 1239,05 od
 • LOT-Polish Airlines Frankfurt Poznań-Ławica 21.12.2018-02.01.2019 PLN 1277,07 od
 • LOT-Polish Airlines Kraków Wiedeń 23.12.2018-24.12.2018 PLN 1620,96 od
 • LOT-Polish Airlines Berlin Larnaka 19.04.2019-26.04.2019 PLN 1632,86 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Majorka 08.01.2019-15.01.2019 PLN 1807,50 od
 • LOT-Polish Airlines Rzeszów Londyn 18.12.2018-22.12.2018 PLN 2013,07 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Teneryfa 11.02.2019-18.02.2019 PLN 2017,92 od
 • LOT-Polish Airlines Warszawa Nowy Jork 01.04.2019-12.04.2019 PLN 2050,81 od